Чорниця з радіацією. Що показала перевірка ягоди з ярмарків і стихійних базарів

В Україні почався сезон чорниці. Але ціни на ягоду кусаються , а її якість традиційно викликає питання. Справа в тому, що щорічно Госпродпотребслужба звітує про знайдений в зразках чорниці Цезій-137 – дуже небезпечний для людини радіонукліді.
Кореспондентка “Сегодня” Алла Чиж зробила контрольну закупівлю чорниці та перевірила її в лабораторії. Для перевірки вибрали ягоду з традиційних ринків, з сертифікатом і без, і з стихійного, без будь-яких документів. Цікаво, що і легальна, і “чорна” чорниця продається в одну ціну – по 90 гривень за кіло.

На подив виявилося, що всі зразки можна їсти. Такий результат “Сегодня” отримали вперше за кілька років перевірок. Допустима норма цезію для дикої чорниці висока – 500 беккерелів на кілограм. Для фермерської ягоди – тільки 70 беккерелів.

Найчистішою виявилася ягода з ярмарки на Печерську – 24 Бк / кг. У чорниці з Лук’янівського ринку виявили майже 135 Бк / кг. Ягода зі стихійного ринку біля офіційного базару показала 181 Бк / кг. Найгірший результат – у чорниці, купленої возі метро Лісова – 218 Бк / кг. Це в межах норми, але і безпечної таку ягоду не назвеш.

В соцмережах – величезна кількість скарг на стихійні ринки і відсутність санітарного контролю на стаціонарних базарах. Нарікають в тому числі і на радіоактивну чорницю, зібрану в Чорнобильській зоні або інших регіонах Полісся, куди потрапляв пил з реактора. Ще однією небезпекою можуть бути нітрати.

На одному з ринків знімальна група “Сегодня” відразу ж виявила відсутність документів у продавців. Перевіряли чи товар – невідомо. Продавці, зрозуміло, запевняють, що весь товар – якісний. А відразу після включення камер, жінка в білому халаті побігла по рядах роздавати паперу з експертними висновками.

На стихійному ринку біля метро Лісова закупівля взагалі перетворилася в трилер. Ягоду спочатку продали, гроші взяли, а коли почули, що продукт перевірять на радіацію, кинулися силою відбирати пакет. В результаті ягоду намагалися підмінити – мабуть, на спеціальну, “для перевіряючих”. Але в лабораторію все одно потрапила чорниця з ящика – “Сегодня” вдалося зберегти пару жмень.

Крім чорниці, ми вирішили перевірити на нітрати ранню диню. Розпізнати шкідливі речовини може тільки лабораторне обладнання. Дослідження показало, що найменше нітратів в зразку з Печерської ярмарки – 36 при нормі 90. А найгірше виявилася диня з супермаркету – 77.