Липневі сюрпризи долара – що далі

На минулому тижні курс готівкового долара стрибав вгору-вниз, як температура у ковідного хворого. Стійкого тренда не було, але в підсумку до кінця дня минулої п’ятниці гривня трохи зміцнилася . Чому так сталося і чого чекати далі.
Наші експерти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Що сталося з курсом за тиждень

Тиждень, що минає мала чотири робочих дня (у понеділок, 28 червня, Україна святкувала 25-річчя прийняття Конституції), і в перший же день готівковий долар обвалився в продажу відразу на 17 копійок (до 27,29 грн / долар), в покупці – на 15 копійок (до 27,07 грн / долар). З середи почалося зростання курсу – спершу плавний, на дві копійки, в четвер він прискорився: долар додав ще 11 копійок, в п’ятницю зростання знову сповільнилося – плюс всього дві копійки.

Разом 27,42 в продажу, на 4 коп. менше, ніж тиждень тому, і 27,20 в покупці, на 5 коп. менше. При цьому спред (різниця між курсами купівлі та продажу) практично не змінювався: 21-22 копійки.

Остаточний середній курс перед вихідними – 27,42 грн / долар в готівковому продажі і 27,20 грн / долар в покупці.

Максимальний курс по якому можна було здати готівковий долар – 27,25 грн (на 5 коп. Нижче, ніж тиждень тому), мінімальний курс, за яким можна купити готівковий долар – 27,26 грн (на 6 коп. Нижче, ніж тиждень тому).

Але ми перевірили: реально за такою низькою ціною валюти на продаж не виявилося. Купити банкноту в 100 доларів можна було не менше ніж по 27,35 грн / долар, а більш дрібні номінали були в кількох банках по курсу 27,40 і вище.

Нацбанк, який встановив на минулий вівторок офіційний курс 27,40 грн / долар (-21 коп.), В середу зміцнив гривню відразу на 22 копійки, потім поступово послабив її за два дні на 20 копійок, до 27,38 грн / долар. У підсумку за тиждень гривня втратила вісім копійок. На понеділок, 5 липня, Нацбанк встановив курс 27,41 грн / долар, послабивши гривню ще на 3 коп.

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що на стрибки курсу впливали три фактори.

Перший: у вівторок “Укравтодор” продав на міжбанківському ринку велику партію валюти, ніж різко обвалила як її безготівковий, так і готівковий курс.

Другий: в середу був не найвдаліший аукціон Мінфіну з продажу гривневих цінних паперів (ОВДП) – їх розміщено всього на 2,5 млрд грн (в 4,5 рази менше, ніж тиждень тому), це спричинило зростання курсу долара, так як пропозиція валюти виявилося менше попиту.

І третій фактор – дії Нацбанку: регулятор спробував спершу утримати курс долара від можливого падіння до 27 грн, викупивши надлишки валюти, а через день вже її продавав, щоб не допустити надмірного подорожчання долара.

На думку Олександра Охріменка, такі ситуативні коливання курсу в широкому діапазоні – 27-28 грн / долар – триватимуть все літо.

А ось думка Олега Пендзина.

“Нерезидентам при річній інфляції 9,5% в Україні нецікава реальна прибутковість по ОВДП в 2-2,5%, а Мінфін не хоче її підвищувати. В результаті це джерело валюти на міжбанку поставлений на паузу вже другий тиждень “, – аналізує Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин впевнений: на поведінку нерезидентів впливає ще й політична ситуація. Перш за все це кадрові проблеми в Нацбанку , звідки днями звільнилася група топ-менеджерів.

“Ринок, західні партнери і нерезиденти негативно реагують на кадрову кризу в НБУ, – зазначив Андрій Шевчишин. – Раніше висловлювані побоювання МВФ щодо централізації регулятора формують ризики неотримання кредиту до вересня . Крім цього, нерезиденти зупинили завод валюти в Україну, навпаки, купують її під дивіденди “.

За словами Андрія Шевчишина, ще одним фактором тиску на гривню виступає рекордна ціна газу на європейських ринках, це підсилює попит на валюту з боку енергоімпортеров.