Україна вже готова підписати з Євросоюзом п’ять “безвізів” – Шмігаль

Україна готова підписати з Євросоюзом п’ять базових угод у галузі енергетики, митниці, перевезень, цифрового ринку та торгових умов. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмігаль на засіданні уряду.
“У 2021 році ми говорили, що через 2-3 роки Україна має підписати з Європейським Союзом п’ять нових “безвізів”. Зараз фактично всі ці п’ять “безвізів” ми майже виконали. Частину документів уже підписано, а частину – на фінішній прямий”, – сказав Шмігаль.

Україна отримала енергетичний безвіз ще у березні, коли від’єдналася від енергосистеми Росії та Білорусі та стала частиною європейської мережі ENSTO-E.

Також ЄС скасував усі квоти та мита на експорт української продукції.

Україна погодила з ЄС транспортний “безвіз” або Угоду про лібералізацію автомобільних перевезень. Угода допоможе вирішувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення, що існувала роками. Це додатково знімає бар’єри з торгівлі з країнами ЄС, покращує логістику, ціну та швидкість перевезень для українських підприємців. Питання транспортного “безвізу” остаточно затвердять у найближчій перспективі.

Уряд затвердив та передав до Верховної Ради законопроект, що дозволяє остаточно запровадити митне “безвіз”. Йдеться про приєднання до Конвенції щодо процедури спільного транзиту. Україна гармонізує Митний кодекс із європейським, запровадить європейські правила та сервіс на митниці, прискорить проходження товарів через кордон для бізнесу. Технічно Україна готова, щоб уже цього літа митне “безвіз” було укладено.

На порядку денному рішення для якнайшвидшого отримання цифрового “безвізу”. Кабмін затвердив делегацію для переговорів України та ЄС щодо участі України у програмі Цифрова Європа. Це масштабний проект на 7,5 млрд євро, який фінансує дослідження та програми у сфері штучного інтелекту, кібербезпеки, цифрових навичок. Отримати фінансування на свої проекти можуть як держави, так і приватний бізнес та неурядові організації.

“Я впевнений, що після отримання статусу кандидата ми так само швидко рухатимемося і за іншими інтеграційними проектами та реформами. Україна довела – те, що в інших триває 2-3 роки, ми можемо зробити за пару місяців. Наше бажання модернізувати свою країну та бути членом ЄС стане основним драйвером для змін”, – заявив прем’єр.