Що таке обтяження на будинок і землю?

Обтяження використання земельної ділянки або будинку істотно обмежують повноваження власника або його легального представника. Будь-які види обтяжень повинні бути зареєстровані в службі Держреєстру, оскільки ділянка або будівля на ній належать до об’єктів нерухомого майна.

Що таке обтяження на нерухоме майно?
Земельні наділи можуть передаватися громадянам і юридичним особам у власність, а також у тимчасове або безстрокове користування. У кожному з цих випадків у власників виникає законне право використання землі за цільовим призначенням. Обмеження прав власників допускаються тільки у випадках, передбачених законом, або виходячи з умов договорів.

Щоб перевірити обтяження на приватний будинок потрібно розуміти, що законодавчі акти допускають наступні форми:

 • заборони та обмеження, встановлені в нормативних актах і спрямовані на окремі напрямки використання ділянок;
 • обмеження, пов’язані з виникненням можливості третіх осіб користуватися чужою земельною ділянкою;
 • заборони та обмеження, пов’язані з виникненням судових претензій — арешт для забезпечення позову або виконавчих дій;
 • обмеження на володіння і розпорядження землею, що виникають за згодою правовласника;
 • тимчасові обмеження, пов’язані з укладенням орендного договору.

Таким чином, різні види обмежень можуть виникати безпосередньо через закон, за умовами договорів і угод, а також на підставі судових актів.

Нерухомість здана в оренду

Мабуть, найбільш поширений вид обтяження. Відповідно до закону, між наймачем і орендодавцем, в обов’язковому порядку, укладається договір оренди. Він визначає всі аспекти угоди та підписується обома сторонами. Тільки тоді він буде мати юридичну силу. Усні угоди законом не визнаються.

Після того, як всі формальності дотримані, орендодавець отримує право тимчасово володіти та користуватися нерухомістю у своїх інтересах, водночас на власника накладаються деякі обмеження.

Об’єкт знаходиться під довірчим управлінням

Власник нерухомості передає свій об’єкт іншій особі в ДУ на конкретний термін. Право власності на будинок і ділянку як і раніше залишається за ним, а особа, якій нерухомість передана, зобов’язана керувати нею так, щоб дотримати інтереси власника або третіх осіб.

Довірче управління нерухомістю також обов’язково має бути оформлено в паперовому вигляді: сторони попередньо оформляють угоду, або це може бути судове рішення, за підсумками якого власність передається довірчому керуючому.

Непогашений іпотечний кредит

Чинний іпотечний договір на будинок або ділянку — це обмеження, які накладаються банком на позичальника. Будь-яка іпотечна нерухомість обов’язково вноситься в Державний реєстр. А в документах, що підтверджують право власності, ставиться позначка «Застава через закон».

З дозволу банку, іпотечна нерухомість може бути продана, але боргові зобов’язання по іпотеці автоматично переходять до нового власника. У разі несплати боргу, таке майно може бути вилучено на користь тримача застави.

Види обмежень і особливі умови

Підстава для обмежень:

 • Судовий позов, за яким накладається арешт або пропонується установка сервітуту.
 • Офіційний документ між двома або кількома особами. Здача в експлуатацію нерухомості на час, що перевищує 12 місяців, іпотечний кредит та інше.
 • Законодавчий акт.

Іноді, щодо об’єкта нерухомості встановлюються особливі умови, коли:

 • його не можна передавати іншим особам, також і за гроші;
 • встановлюється певний час для укладення угоди;
 • не можна освоювати ділянку і здійснювати введення об’єкта в експлуатацію;
 • оформлюється спадщина і проводяться різні роботи по ремонту або реконструкції нерухомості.

Тому, перед покупкою нерухомості, важливо не тільки ознайомитися з документацією, а й вивчити законодавство або проконсультуватися з досвідченим юристом.

ИНТЕРЕСНО


Вам понравиться