Буде складно – експерт розповів, що робити при зупинці транзиту газу через Україну

ЄС зможе обмежувати постачання газу через російський газопровід “Північний потік 2”, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Чи буде він це робити на практиці, розповів під час спецмарафона “Київ-Берлін” на телеканалі “Україна 24” голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.
“Європа може намагатися обмежувати, але ситуація така: якщо будуть введені в експлуатацію обидві нитки цього” Потоку “, то це дає Росії можливість забезпечувати разом з” Південним потоком “майже в повному обсязі всіх споживачів, з якими у них контрактні відносини. Що стосується транзиту по Україні, то можна в принципі домовлятися, підписувати якісь угоди.

Але крім економічної і політичної складової є ще й технічна. “Газпром” може в будь-який момент сказати: у нас якісь проблеми, нам потрібно ремонтувати ГТС, вона вже стара, і ми не можемо якийсь час прокачувати газ. І в той же час забезпечувати всіх своїх споживачів. Тому я думаю, можливий такий варіант, що Росія буде платити нам 1,5 млрд до 2024 року, і при цьому в будь-який час, особливо взимку, наприклад напередодні новорічних свят, зупинити транзит газу через ГТС України. Нам потрібно бути готовими до того, що Росія може зупинити транзит газу в Європу, і забезпечити споживачів України. Це буде дуже складно “, – сказав він.

Експерт розповів, як Україні підготуватися до можливого припинення транзиту газу.

“Економічні втрати будуть, вони будуть великі, і як рятуватися, мені важко сказати. А що стосується забезпечення споживачів в Україні в опалювальний сезон, нам, по-перше, потрібно мати в газових сховищах не менше 23 млрд кубів газу . нам потрібно забезпечити не менше 60 млн кубів газу власного видобутку. і особливо якщо будуть мінусові температури, нам потрібно забезпечити поставку газу з Європи на рівні 50 млн. і четверте – нам потрібно робити реконструкції і зробити кілька газопроводів для споживачів, зокрема, в Харківської області, які зараз безпосередньо отримують газ з Росії “, – сказав він.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 11 липня в Німеччині зустрінеться з канцлером Ангелою Меркель і федеральним президентом Франком-Вальтером Штайнмайером. Серед тем, які порушуватимуться під час візиту, обговорять важливість зупинки будівництва газопроводу “Північний потік-2”, повідомляє прес-служба президента.

“Наша ГТС може бути модернізована під водень. 20, максимум 25 років – і вуглеводні підуть, приходить нова енергетика. Це знову шанс для України. Принаймні, цей трубопровід ми повинні зберегти, у нас є сховища, яких немає в Європі, це найбільший актив “, – сказав він.