Подзвонили особисто Зеленському: Венеціанська комісія хоче бачити текст закону по олігархам

Європейська комісія “За демократію через право” (Венеціанська комісія) запросила на вивчення текст закону №5599 в редакції, прийнятій Верховною Радою 23 вересня, для вивчення і підготовки відповідного висновку. Про це попросив голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським.
Обмін думками

Згідно з повідомленням на сайті Офісу президента, Володимир Зеленський та Джанні Букіккіо констатували єдність підходів до необхідності розвитку в Україні верховенства права, демократії і реалізації судової реформи.

Президент підкреслив, що його підходи в питанні трансформації системи правосуддя є чіткими й однозначними – “ні кроку назад в судовій реформі”. “ Треба діяти швидко і рішуче, оскільки народ України чекав ці зміни 30 років “, – сказав Зеленський.

Також повідомляється, що співрозмовники обмінялися думками щодо проектів законів України, які перебувають на розгляді Верховної Ради і спрямовані на вдосконалення конституційної процедури, порядку призначення суддів Конституційного Суду, а також з відбору суддів в КСУ.

Що в законі

  • 23 вересня Верховна Рада прийняла закон №5599 про олігархів у другому читанні. Визначено критерії, хто буде підпадати під такий статус, з’явиться реєстр олігархів і доведеться декларувати контакти з ними. Відповідний документ підтримали 279 народних депутатів.
  • На РНБО покладено функцію визначати, кого можна вважати олігархом. Потенційних олігархів будуть викликати на засідання РНБО, а члени РНБО зобов’язані будуть аргументувати, чому вони відносять людини до олігархів.
  • Реєстр олігархів теж буде на РНБО. У ньому також буде міститися інформація про юридичних осіб, бенефіціаром яких є олігарх, і про людей і партіях, на політичну діяльність яких олігарх давав гроші.
  • Олігархам не можна буде здійснювати внески (прямо або через інших людей) на підтримку політичних партій. Фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами і гаслами.
  • Олігархам не можна бути покупцем (бенефіціаром покупця) в процесі приватизації об’єктів великої приватизації.
  • Якщо чиновник або депутат контактував з олігархом або його представником, він повинен буде подати декларацію про такому контакті вже на наступний день (це стосується навіть президента України).