Чому деякі люди похилого віку не страждають від слабоумства?

Дослідники, можливо, виявили ключову причину того, що деякі люди залишаються гострими у своїх 80-90-х роках: їх мозок протистоїть накопиченню певних білків, які відзначають хворобу Альцгеймера.

Дослідження було сфокусовано на тих, кого вчені назвали «супергероями» – обраній групі людей старшого віку, у яких пам’ять на кілька десятків років молодша. Дослідники виявили, що в порівнянні з літніми людьми, що володіють середньою потужністю мозку, у супергероїв було набагато менше свідчень “клубків тау” в мозку.
Тау – це білок, який у здорових клітинах мозку допомагає стабілізувати внутрішню структуру. Але можуть розвиватися і аномальні версії тау – ті, які чіпляються за інші тау-білки. У людей з хворобою Альцгеймера мозок відзначений великим скупченням цих клубків тау, а також “бляшок”, які представляють собою скупчення іншого білка, званого амілоїдом.

Протягом багатьох років амілоїдні бляшки привертали найбільшу увагу як потенційна мішень для лікування Альцгеймера, сказала дослідниця Тамар Гефен, яка керувала новим дослідженням.

Але ряд доказів говорить про інше: саме накопичення тау – а не амілоїду – корелює зі зниженням пам’яті і навичок мислення, – сказав Гефен, доцент Медичної школи Файнберга Північно-Західного університету в Чикаго.

У цьому дослідженні взяли участь люди у віці 80 років і старше. Але інші дослідження, за словами Секстона, звузили фокус до незвично різких людей 90-річного віку або навіть довгожителів. Питання на мільйон доларів: що потрібно, щоб стати членом цієї елітної групи?

За словами Секстона, ймовірно, супергероям є за що частково дякувати генетику.

Але цілком ймовірно, за її словами, це поєднання хороших генів, факторів способу життя і впливів протягом усього життя, від фізичної активності до соціальної активності і розумового стимулювання.