Вважається, що з віком потрібно їсти менше червоного м’яса. Відчуваючи тяжкість у животі, люди замінюють його куркою, рибою та іншими джерелами білка. А деякі дослідження взагалі пов’язують ризик заробити рак кишечника зі зловживанням м’ясними продуктами. Лікар-дієтолог Марина Макіш розповіла, як збалансувати раціон.
Активність ферментів, що падає
З віком травні ферменти, що переробляють м’ясний білок, стають менш активними. Після щільної їжі у животі залишається відчуття тяжкості. Це природні вікові процеси. Але саме тому багато людей віком від 45–50 років зовсім відмовляються від яловичини, свинини та баранини. З роками травлення не зупиняється, але подібну їжу дієтолог порадила вживати невеликими порціями – до 70-100 г.
Здорові альтернативи
Білок – найважливіший будівельний компонент організму. Проблема нестачі білка та його засвоюваності найчастіше належить до старшого віку. Стежити за балансом свого раціону дуже важливо.
Червоне м’ясо зазвичай замінюють легким білком, який легше засвоюється. Традиційний варіант – птах чи риба.
“Підходять кисломолочні продукти – наприклад, сир. Це білок, який у певному сенсі вже ферментований. Легше засвоюється і яєчний білок”, – каже Марина Макіша.
Як альтернатива дедалі популярнішими стають протеїнові коктейлі – вже готові функціональні продукти з протеїном.
Якщо зловживати
Зловживання м’ясом, яке організм не встигає засвоїти, може негативно вплинути на травну систему і призвести до порушення роботи кишечника. Рух непереробленого м’яса травним трактом – особливо без супроводу достатньої кількості овочів – загрожує тривалим дискомфортом у животі.
При дефіциті білка з віком спостерігаються саркопенії – втрати м’язової маси. Через неї надійну опору втрачає хребет, котрим м’язи формують своєрідний каркас.
Овочі як обов’язковий елемент раціону
Існує популярна думка, що вживання м’яса підвищує ризик розвитку раку кишечника. Насправді, інтернет-користувачі не завжди читають наукові дослідження до кінця.
“Ризик виникає не тоді, коли людина є багато м’яса, а коли не їсть овочі. У групі людей, які вживають і м’ясо, і овочі, особливих ризиків немає”, – стверджує Марина Макіша.
Для профілактики хвороб немає причин відмовлятися від м’яса. Важливо розуміти, які обсяги засвоюються без наслідків, вдаватися до правильних альтернатив і не гидувати продуктами рослинного походження.