Білий наліт мовою може вказувати на грибкову інфекцію або захворювання органів травлення. Про це розповів лікар-гастроентеролог, Шота Каландія.
Як зазначив фахівець, білий наліт мовою утворюється внаслідок накопичення мікроорганізмів, частинок їжі та мертвих клітин між сосочками язика. У більшості випадків наліт мовою не викликає жодних скарг, проте ці зміни можуть супроводжуватися такими симптомами, як неприємний запах з рота, печіння та почервоніння слизової оболонки ротової порожнини, зниження апетиту.
За словами лікаря, білий наліт мовою може бути наслідком неправильного харчування. Так, вживання продуктів, багатих насиченими жирними кислотами і холестерином (копченості, трансжири, фастфуд) може призвести до дисбалансу мікрофлори та поширення грибкових інфекцій, ураження яких найбільш схильні до слизових оболонок порожнини рота.
«Поява білого нальоту на мову є одним із нечисленних симптомів розвитку кандидозу ротової порожнини. Кандидоз (молочниця) — грибкове захворювання, для якого характерне активне розмноження бактерій на слизових оболонках ротової порожнини», — уточнив Каландія.
Такий симптом може вказувати на розвиток захворювань органів органів травлення. Зокрема, білий наліт мовою є важливою діагностичною ознакою щодо гастриту, виразкової хвороби, панкреатиту та інших патологій шлунка та підшлункової залози. Крім того, поява білого нальоту мовою сигналізує про розвиток деяких інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту, серед яких дифтерія та дизентерія.
«Виникнення білого нальоту мовою є характерним проявом гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – поширене захворювання стравоходу, при якому вміст шлунка регулярно закидається в стравохід, що призводить до його пошкодження та розвитку рефлюкс-езофагіту – запалення слизової оболонки стравоходу. За наявності високого рефлюксу (закидання вмісту шлунка) мову обкладено білим нальотом», — попередив гастроентеролог.
За його словами, хвороби жовчного міхура та жовчовивідних шляхів також супроводжуються утворенням нальоту мовою, яка набуває білого або жовтого відтінку.
Нарешті, причиною білого нальоту мовою може бути погана гігієна ротової порожнини. У такому разі відбувається активне поширення мікроорганізмів, що сприяють утворенню бактеріального нальоту, який згодом відкладається мовою.
«Зазвичай такий наліт легко видаляється при ранковій гігієні ротової порожнини. У необхідний мінімум щоденної гігієни потрібно включити чистку мови. Більшість бактерій накопичується мовою, переважно його корені. Тому мова слід регулярно очищати спеціальною щіточкою або скребком для язика. У такий спосіб можна позбутися не тільки накопиченого нальоту мовою, а й скоротити кількість бактерій у порожнині рота. Очищення мови потрібно проводити обережно, щоб не пошкодити смакові сосочки», – додав Каландія.
Він підкреслив, що білий наліт мовою є лише симптомом будь-якого захворювання, а не хворобою, тому при його появі необхідно звернутися до лікаря з метою з’ясування причини та отримання рекомендацій щодо лікування.