Лікар розповів, як надати першу допомогу при інсульті

Смерть від інсульту може наздогнати несподівано, і кожному потрібно знати, як поводитися і що робити, якщо почався напад, щоб встигнути врятувати людину. Про це розповів лікар-кардіолог, терапевт, кандидат медичних наук Денис Медведєв.

Насамперед потрібно знати ознаки катастрофи, що насувається. Часто про це сигналізує асиметрія обличчя, що з’явилася: наприклад, опущений куточок рота, або куточок ока, одна половина обличчя не рухається, людина не може посміхнутися. Мова хворого стає безладною, нечленороздільною, він з великими труднощами говорить. Важливо звернути увагу до оніміння кінцівок, причому лише з одного боку, переважно, лівої.
Неминуча головний біль, незвично тривалий, незвично сильний, різкий, на який не діють звичайні знеболювальні препарати, – також має навести підозру на інсульт.

Перші ознаки інсульту можуть з’явитись як у перші секунди та хвилини, так і протягом доби від початку захворювання. Це залежить від обсягу ураження та області головного мозку.

Насамперед, потрібно терміново викликати швидку. Причому треба повідомити про підозру на інсульт, тоді хворого повезуть не до звичайної лікарні, а до судинного центру. До приїзду лікарів хворого потрібно покласти на бік, звільнити шию від тугого коміра чи краватки. Відкрийте вікно для притоку свіжого повітря.

У жодному разі не потрібно давати ліки – ні аспірин, ні якісь знеболювальні або знижувальні тиски. Багато хто кидається міряти тиск і їх лякають високі цифри на апараті. Справа в тому, що в такий момент організм самостійно підвищує тиск, щоб наситити мозок кров’ю. І знижувати тиск не можна. При інсульті відбувається різке порушення мозкового кровообігу, кров перестає надходити у певну частину головного мозку – або через тромб (ішемічний інсульт) або через розрив судини (геморагічний інсульт). І знижуючи тиск, ми лише посилюємо ситуацію.

Лікар нагадав про правило “золотої години”, що працює при інфарктах. При інсульті людина має три години для надання спеціалізованої медичної допомоги. За своєчасних заходів людини можна врятувати від інвалідності або смерті.