Лікарка розповіла, які аналізи потрібно проходити щороку

Найчастіше до лікарів ми звертаємось тоді, коли щось почало нас турбувати. Знаючі фахівці вважають, що такий підхід до свого здоров’я докорінно невірний. Правильно – це щорічно проходити обстеження, щоб знати свої слабкі місця.

Однак багато людей не знають, з чого почати, і що саме обстежити – адже список діагностичних аналізів дуже великий. Лікар-терапевт, кардіолог та ендокринолог Тетяна Романенко назвала мінімальний та оптимальний перелік аналізів – чекап, який покаже стан основних органів та систем організму.




По-перше, щорічно слід здати загальний аналіз крові. Лікар називає це базовим аналізом, паспортом здоров’я. За рівнем лейкоцитів можна визначити наявність запальних процесів в організмі, за рівнем гемоглобіну – чи немає анемії, тромбоцитів – ймовірність виникнення тромбозів тощо.

По-друге, це біохімічний аналіз крові. Він дозволить оцінити роботу органів – печінки, нирок, електролітний баланс та достатність вітамінів – холекальциферолу, тіаміну, фолієвої кислоти, ціанокобаламіну.

Якщо вже спостерігалися проблеми з судинами, печінкою, є підозра на діабет, важливо здати ліпідограму. Вона покаже “хороший” та “поганий” холестерин, ліпопротеїни високої щільності, гомоцистеїн, тригліцериди. Потрібно перевірити також показники вуглеводного обміну – рівень глюкози у крові, інсуліну, глікованого гемоглобіну. За словами фахівця, оцінка показників допоможе спрогнозувати розвиток тих чи інших захворювань. А чим раніше буде розпочато корекцію цих значень, тим більша ймовірність, що хвороба не настане.

Третя позиція – гормони. Перевіряємо щитовидну залозу, від якої залежить швидкість енергетичних процесів. Здоров’я передміхурової залози у чоловіків показує аналіз на ПСА (простат-специфічний антиген).

Четверте, що треба здати – це аналіз сечі. Він покаже, чи є порушення у роботі нирок.

Для оцінки згортання крові лікар рекомендує перевірити Д-димери та фібриноген.

І, нарешті, можна зробити ЕКГ, ВІДЛУННЯ-КГ, Холтер ЕКГ, УЗДГ брахіоцефальних судин і судин нижніх кінцівок, СМАД і Тредміл-тест.

“Навіть одноразово проведена гастроскопія на 40 відсотків знижує ризик померти від раку шлунка, а 2-3 дослідження і більше скорочують ризик на 80 відсотків”, – впевнена лікарка.