Поради експертів: Як виправити поставу, не озираючись на вік

Пряма спина – це не лише красиво. Правильна постава забезпечує нормальне становище внутрішніх органів та його роботу, отже, зберігає здоров’я. А з зігнутою спиною і, як наслідок, животом, що випирає, говорити про це не доводиться.

Зараз навіть у молоді сильна сутулість та сколіози – викривлення хребта – звичайна справа. І виною тому не лише гіподинамія, а й тотальне захоплення гаджетами. Подивіться навкруги: всі сидять, а часом і ходять, опустивши голову і уткнувшись носом у мобільник. І так – багато годин щодня. Тіло мимоволі “запам’ятовує” неправильне становище. Як же випрямитись? Поговорили з тими, хто розуміє.




Сутулість закладається у ранньому дитинстві. Але не в дитинстві. Подивіться, як сидять немовлята від півроку до року і старше: як ховрахи, тримають спинку витягнутої в струнку.

Але потім життя починає брати своє: руху стає менше, сидячих занять більше. Так і виростають діти з шиєю, що витягнулася вперед, круглою спиною, лопатками, що стирчать, і випираючою холкою, яку в колишні часи називали “вдовиним горбом”, тому що з’являлася вона вже в солідному віці.

Але, як стверджують лікарі, у багатьох випадках сутулість можна виправити навіть у дорослому віці. Для цього необхідно зміцнювати м’язи спини. У фітнес-центрах допоможуть тренажери. Але впоратися можна й удома. Головне завдання – створити м’язовий корсет для тіла. Спеціального харчування для зміцнення м’язів не потрібно.

Лікар Наталія Ракова, ортопед-травматолог телемедичного сервісу “Доктіс”

– Постава формується ще у дитинстві. Є таке поняття, як пам’ять тіла – тіло запам’ятовує становище. З трьох років у дітей починається період першого “витягу” і триває до семи років. Тому з перших років життя потрібно стежити за тим, як сидить дитина: підібрати їй правильний стілець, який регулюється по зростанню, і дотримуватися трьох правил, які дозволяють дитині правильно сидіти.

1. Правило долоні. Ми присуваємо стілець до столу так, щоб між животом дитини та столом помістився кулачок.

2. Ставимо руку на стіл, згинаємо лікоть, робимо кулачок: підборіддя має упиратися в кулачок. Так регулюється правильна висота столу.

3. Правило трьох прямих кутів. Якщо руки дитини, що сидить на стільці за столом, вільно лежать перед ним на кришці столу, у ліктьовому суглобі має бути кут 90 градусів, у тазостегновому суглобі має бути кут 90 градусів і в колінному суглобі має бути кут 90 градусів. Це забезпечує правильну висоту стільця.

Ось такого становища потрібно домагатися, щоб постава не псувалася.

Але в житті найчастіше відбувається інакше: діти змушені довго сидіти в школі, і не завжди парта відповідає вимогам. Те саме і вдома. І якщо дітям не нагадувати, що треба тримати спину, вони починають горбитися. Це відбувається ще й через слабкість м’язів спини та пов’язано з тим, що у сучасних дітей – гіподинамія. Вони мало гуляють, мало рухаються, довго сидять із гаджетами.Зараз одна з основних причин поганої постави – гаджети

Якщо людині доводиться довго сидіти і вона постійно перебуває в “скрученому” положенні, страждають внутрішні органи. Знижується обсяг дихання, людина починає частіше хворіти на застуди. Страждає серце – виникає аритмія, з’являються різні шуми. Усі внутрішні органи іннервуються та кровопостачаються від хребта. Тому страждають органи не лише грудної клітки, а й черевної порожнини – шлунок, кишечник тощо.

Зміцнювати м’язи спини, піклуватися про правильну поставу необхідно, і шкільних уроків фізкультури тут недостатньо. Потрібні додаткові навантаження, як плавання, бігові лижі, танці, фігурне катання, гімнастика, балет.

Головне – треба тренуватися не “з-під палиці”, а знайти заняття, яке принесе задоволення. До речі, один із відмінних варіантів – захопитися скелелазінням. Скалодроми зараз дуже популярні, підлітки із захопленням лазять, прокладають траси, змагаються у спритності, а м’язи рук та спини при цьому зміцнюються “самі собою”.

Тренер Надія Смоктіна, викладач універсальної йоги

– Одна з причин сутулості – м’язовий дисбаланс. Тому, щоб з нею впоратися, потрібно розуміти, з якими групами м’язів та як працювати.

Дисбаланс виникає через:

– укорочення сходових м’язів, висування голови вперед та її опускання вниз. Це призводить до стискання нервів та судин – і можуть навіть німіти руки;

– укорочення малих грудних м’язів, у результаті плечі повертаються всередину, через це лопатки починають стирчати;

– укорочення коротких розгиначів шиї, закидання голови назад.

Важливо, що із сутулістю можна і потрібно працювати у будь-якому віці. Для виправлення м’яза потрібно розтягнути та зміцнити. Але, звичайно, крім фізичних вправ важливо змінювати побутові звички та працювати з емоційним станом.

Просте правило, з якого можна почати: стежити за собою, коли ви тримаєте телефон, коли читаєте. Фіксуйте, в якому положенні знаходяться голова та спина. Спробуйте змінити положення тіла на таке, щоб телефон був піднятий на лінію очей, і голова не опускалася.

Для цього можна, наприклад, вільну руку покласти на живіт і використовувати її як підставку під лікоть другої руки, яка тримає телефон. Це проста вправа – перший крок до виправлення постави.

Танцюрист Ольга Тарасова, майстер спорту зі спортивних бальних танців, тренер та засновниця школи Ideal Dance

– Зараз основна причина проблем із поставою – гаджети, через які з ранніх років люди постійно тримають голову опущеної. Це неприродне положення для хребта, і воно негативно впливає на розподіл навантаження на м’язи спини та шиї.

Виправлення постави у дорослому віці залежить виключно від самодисципліни. Необхідно виробити звичку регулярно виконувати нескладний комплекс для зміцнення та розслаблення м’язів спини та шиї та постійно контролювати себе протягом дня. У комплексному підході також допоможуть масаж та прості вправи ЛФК.

Найпростіша, але дієва порада – протягом дня потрібно кілька разів встати з рівною спиною біля стіни, притиснувши п’яти і сідниці, розправивши плечі і витягнувшись верхівкою вгору, і постояти так кілька хвилин. Ця вправа чудово підходить як для дітей, так і для дорослих.