Вчені удосконалили гідроксіапатит – матеріал для мінералізації кісток та зубів.
– До його складу додали комплекс амінокислот (лізин, аргінін та гістидин, зокрема), так вдалося сформувати шар для покриття зубів, відтворюючий склад та мікроструктуру природної емалі, – пояснили в Уральському федеральному університеті, додавши, що за міцністю матеріал перевершує природне покриття зубів.
Новацію можна використовувати для зниження чутливості зубів або для відновлення емалі після ерозії та неправильної дієти. При цьому, якщо вчасно не “полагодити” поверхню зуба, він руйнуватиметься далі.
– Ми створили біоміметичний (тобто імітуючий природний) мінералізований шар, нанокристали якого повторюють упорядкованість нанокристалів апатиту емалі зубів. Також сконструйований шар гідроксиапатиту має підвищену твердість, – додав Павло Середін.
Дослідники описали і умови середовища, в якому повинні відбуватися процеси зв’язування гідроксіапатиту з зубною тканиною, дотримання яких обов’язкова вимога для відтворення структури природної емалі.
Так, пояснив учений, у класичній стоматології використовуються композитні матеріали, і щоб вони краще зчеплювалися з емаллю, її попередньо протруюють кислотами. Однак для відтворення шарів емалі біоміметичними методами середовище потрібно нейтралізувати, прибрати продукти травлення за допомогою лугу.
Фахівці сподіваються, що технологія дозволить виправляти такі суттєві дефекти, як тріщини та об’ємні відколи зубів.