Як розпізнати перші симптоми деменції: ознаки, які не можна ігнорувати

Навіть в 35 років людина може зіткнутися з ситуацією, коли забуде кличку сусідської собаки або не згадає назву улюбленого фільму. Хоча на перший погляд здається, що пам’ять починає погіршуватися, турбуватися зовсім нема про що.

Як пояснила нейропсихолог, починаючи з 30-річного віку наш мозок поступово зменшується в розмірах, але відбувається це дуже повільно. “В результаті може знизитися швидкість обробки інформації і пошуку її в надрах пам’яті”, – додала експертка.
Однак іноді зміни виходять за рамки нормального вікового зниження когнітивних функцій. У цьому випадку мова вже може йти про деменцію.

“Щоб діагностувати захворювання, погіршення роботи мозку повинно спостерігатися в більш ніж одній когнітивної області”, – зазначила лікар.

Основним принципом, який допоможе відрізнити нормальну забудькуватість від небезпечної хвороби, є частота появи симптомів. Всього існує кілька ключових ознак.

  1. Нездатність запам’ятати щойно отриману інформацію. Час від часу всі забувають про дрібниці, але при розвитку деменцією виникають проблеми зі збереженням нової інформації. Причому до такої міри, що це впливає на повсякденне життя. Це може проявитися в одному і тому ж питанні, нездатності згадати деталі телешоу, яке тільки що подивилися, труднощі з вивченням нових завдань.
  2. Проблеми з управлінням фінансами. Сюди відноситься здатність оплачувати рахунки, перевіряти заощадження і мислити абстрактно. У людей з деменцією виникають проблеми з математикою, і вони невірно оцінюють витрати, розповіла лікар.
  3. Здатність заблукати в знайомих місцях. Втрата пам’яті, а також візуальні і просторові труднощі можуть привести до дезорієнтації, через що люди з деменцією легко губляться, навіть коли ходять пішки або їдуть в місця, де вони бували сотні разів.
  4. Плутанина щодо часу і дня. У цьому випадку людина починає снідати, але потім розуміє, що пора вечеряти, або не може згадати день тижня, не дивлячись в календар. Пацієнти з більш вираженою деменцією можуть вставати посеред ночі і одягатися. Також може ставати все важче дізнаватися, яка зараз пора року або навіть рік.
  5. Візуально-просторові проблеми. Атрофія тієї частини мозку, яка обробляє візуальну інформацію, може привести до проблем із зоровим сприйняттям, провокувати падіння, проблеми з безпечним водінням і з оцінкою відстаней і кольорів.
  6. Нездатність згадати слова. Крім того, що люди з деменцією забувають імена і не можуть запам’ятовувати нову інформацію, вони можуть виявитися не в змозі підібрати слово для знайомого об’єкта, наприклад, годинника або холодильника; вони також можуть зупинитися на середині речення не в змозі продовжити розмову.
  7. Постійна втрата речей. Коли людина, яка не страждає деменцією, втрачає свої ключі, він в змозі згадати, де тримав їх в руках в останній раз, або подумати, де вони можуть бути. Але для людини з деменцією такі дедуктивні кроки нездійсненні, що призведе до розчарування і підозри того, що предмети були “вкрадені”.